Zasady diety

Główną zasadą diety białkowo olejowej jest eliminacja złych tłuszczów z żywienia. W okresie pierwszych 4 tygodni wszytskie tłuszcze zwierzęce, niskiej jakości tłuszcze roślinne jak również masło i margaryna są zabronione. Tłuszcze takie są wysoce szkodliwe, dlatego należy zastąpić je łatwo trawionymi i metabolizowanymi tłuszczami w postaci oleju lnianego, oleju kokosowego, Oleoluxu, oleju z kiełków pszenicy (tylko mała łyżeczka do dziennie) oraz okazjonalnie 1-2 łyżki oliwy z oliwek. Te tłuszcze zwyczajowo w diecie nazywane "dobre tłuszcze" tworzą podstawowy składnik żywienie przyczyniający się do poprawy witalności poprzez zwiększenie potencjału energetycznego człowieka. Tłuszcze spożywane w diecie są zawsze w równowadze ze spożywanym białkiem i stanowią znaczną część diety (twaróg łączy się z olejem lnianym i przygotowuje na różne sposoby).

 

Drugą zasadą diety jest wyeliminowanie pożywienia zawierającego środki konserwujące i  wzbogacające smak oraz inne substancje dodatkowe. W diecie odchodzimy od produktów wysoko przetworzonych na rzecz naturalnych przygotowanych bezpośrednio przed spożyciem z najświeższych produktów organicznych. Takie pożywienie w przeciwieństwie do wysoko przetworzonego przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu od poziomu komórkowego. Jest to zdrowy model żywienia połączony z regeneracją i detoksykacją organizmu.

Ze względu na powyższe, wszytskie przygotowane przemysłowo produkty mięsne należy wyeliminować z diety. Szczególnie zakazane są konserwy mięsne, kiełbasy oraz parówki. Produkty takie zawierają konserwanty, środki poprawiające i wzmacniające smak oraz azotany i azotyny, utrwalające barwę mięsa, a w organizmie człowieka tworzące szkodliwe nitrozoaminy.