Dzień z diety

 

W książce dr Johanny Budwig pt. Cancer- The Problem and The Solution (Rak- Problemy i Rozwiązanie) autorka opisała dokładnie jeden dzień z stosowania diety oraz przekazała inne informacje związane z rozpoczęciem diety.

 

Dietę zawsze należy rozpocząć od etapu przejściowego. Etapy przejściowe opisane są w zakładce „Dieta dr Budwig- rozpoczynamy dietę”

 

Jak zwykle należy przypomnieć, że dr Budwig zalecała w swej diecie wyłącznie produkty ekologiczne.

 

Przykładowy plan dnia:

 

Posiłki w ciągu dnia rozpoczynamy o 7:00 napojem z kiszonej kapusty, który należy spożyć przed śniadaniem. Następnie o godzinie 8:00 jest śniadanie zazwyczaj składające się z musli i zielonej herbaty. Musli przygotowujemy wykorzystując gotowy "Linomel" lub jego odpoweidnik ,  przygotowywany samemu. Mogoą to być również płatki lub kasze, które mieszamy ze zmielonym siemieniem lnianym, dodajemy owoce, orzechy i całość zalewamy rzadką pastą dr Budwig. Jeżeli na śniadanie jesz chleb, jako smarowidła używaj "Oleoluxu". Na śniadanie znakomita jest też sama pasta dr Budwig zmieszana z róznymi dodatkami np pokrojona w kostkę papryka, rzodkiewka, natka pietrzuszki, bazylia, mięta, czosnek, szczupiorek, cebula, pomiodory, ogórek itp. Taka pasta zjedzona z kromką razowego chleba posmarowanego Oleoluxem jest znakomitym posiłkiem.

O godzinie 10:00 spożywamy świeżo wyciśnięte soki warzywne. Dla osób z dużym apetytem o 11:00 możliwa jest przekąska a już o 12:00 proponowana jest lampka szampana z łyżką mielonego siemienia lub gotowego linomelu, który jest gotowym produktem składającym się z grubo zmielonego siemienia lnianego, mleka w proszku i miodu.

O godzinie 12:15 dr Budwig zaleca przystawkę w postaci surówek ze świeżych warzyw z sosem na bazie pasty budwigowej. Zazwyczaj sałatka kojarzy nam się z sałatą i kilkoma plastrami pomidora. W żywieniu dr Budwig używamy wszystkich warzyw: marchew , rzodkiewkę, kalarepę, seler, por, kalafior, do smaku starty chrzan, pietruszkę oraz mniej znane np. korzeń żywokostu.

12:30 to czas na obiad z deserem. Obiad składa się z warzyw i kasz ugotowanych na wodzie z dodatkiem oleoluxu, ziół i przypraw. Mogą to być również puree z ziemniaków z dodatkiem Oleoluxu. Z kasz szczególnie zalecana jest kasza gryczana. W trkacie obiadów spożywamy wszystkie rodzaje warzyw, które należy doprawić Oleoluxem lub sosami na bazie pasty dr Budwig.

W dalszej części jest przewidziane spożywanie różnego rodzaju soków w dwóch odstępach czasowych w celu dostarczenia odpowiednich enzymów. O 15:00 zalecane jest spożycie napoju regeneracyjnego w postaci soków owocowych (z winogron, ananasa), wina lub szampana ze świeżo zmielonym siemieniem lnianym lub linomelem. O godzinie 15:30 zaleca spożycie zmielonego siemienia lnianego lub linomelu w ilości 1 łyżki stołowej do każdej szklanki wypitego napoju. Zaleca się spożycie czystego soku wiśniowego, borówkowego lub soku z papai.

O 18:00 podajemy kolację z szklanką czarnej herbaty. Kolacja jest zawsze ciepłym posiłkiem na bazie płatków owsianych, kaszy gryczanej, ryżu i gotowanych w esencjonalnym gulaszu-bulionie z warzyw. Do posiłków dodajemy Oleolux i drożdże liofilizowane. Kolacja może być również podana na słodko. Wtedy do kasz i ryżu dodajemy owoce z miodem i całośc możemy polać sosem przygotowanym na bazie pasty dr Budwig. O 20:30 możliwe jest wypicie lampki czerwonego wina, ewentualnie z małą ilością miodu.

 

7:00

Szklanka wyciśniętego soku z kiszonej kapusty.

 

8:00

Szklanka zielonej, czarnej lub owocowej herbaty osłodzonej miodem oraz gotowane ziarna zbóż wg uznania (owsianka, kasza gryczana, kasza jęczmienna, kasza jaglana) zmieszane z siemieniem lnianym, pastą dr Budwig i surowych owoców ekologicznych.

 

10:00

Szklanka świeżo wyciśniętego soku z marchwi lub rzodkiewki lub cytryny lub pokrzywy. Można też zmieszać sok z buraka, selera, marchwi i jabłek. Na 1 część pozostałych dać zawsze 2 części buraka, którego należy przynajmniej do 2 godzin przetrzymać w lodówce, zaczym do niego wyciśniemy pozostałe części soków.

 

11:00

Porcja żółtego ekologicznego żółtego sera podana razem z owocami w postaci winogrona, jabłka, melona.

 

12:00

Lampka szampana z łyżką siemienia lnianego lub linomelu

Zalecane szczególnie dla osób chorych.

 

12:15

Przystawka w postaci talerza surówek z dresingiem na bazie pasty dr Budwig z różnymi ziołami i przyprawami w tym: sól, pieprz, musztarda czosnek, chrzan oraz dostępne pod ręką zioła. Warzywa zalecane do surówek to: mniszek lekarski, rzeżucha, seler, sałata, rzodkiewka, kiszona kapusta.

 

12:30

Obiad z deserem. Kasze, warzywa z dodatkiem oleoluxu. Deser to krem owocowy zmiksowany ze świeżych owoców oraz pasty dr Budwig z dodatkiem łyżeczki alkoholu z dodatkiem rumu lub wiśniówki.

 

15:00

Szklanka soku regeneracyjnego

 

15:30

Szklanka soku detoksykacyjnego

 

18:00

Kolacja z ugotowanych ziaren zbóż w bulionie warzywnym dobrze przyprawionym oleoluxem z małą łyżeczką drożdży liofilizowanych.

 

20:30

Lampka czerwonego wytrawnego wina, ewentualnie z małą ilością miodu.