Rozpoczynamy dietę

 

Przed przystąpieniem do stosowania diety dr Budwig zalecane jest przejście etapu wstępnego, który podzielony jest na 3 warianty:

Wariant A powinien być stosowany przez najciężej chorych, którzy nie są w stanie przyswajać stałych pokarmów

Wariant B jest przeznaczony dla osób ciężko chorych, którzy mogą przyjmować pokarm stały

Wariant C kierowany jest do osób chorych oraz zdrowych nie mających problemów z przyjmowaniem pokarmów

 

Wszystkie warianty szczegółowo opisane są w dziale „Przed dietą”

 

Dietę rozpoczynamy zakupem produktów potrzebnych do diety, które przedstawione są w dziale „Produkty w diecie” oraz przygotowaniem kiszonej kapusty, na którą przepis znajdziemy w dziale „Przepisy- domowa kapusta kiszona”. Kiszona kapusta jest bardzo ważnym elementem diety. W diecie dr Budwig jest ona używana codziennie. Każdy dzień diety rozpoczynamy od wypicia szklanki soku z kapusty. Pijemy nie wodę z kapusty ale sok z niej wyciśnięty w sokowirówkach śrubowych wolnoobrotowych. Sok z kiszonej kapusty zawiera korzystną dla naszego przewodu pokarmowego mikroflorę bakteryjną. Sok ten ma również korzystne właściwości regulujące pH krwi szczególnie dla osób chorych na nowotwory. Kapustę kiszoną w postaci surówki należy często używać do obiadu jako starter przed głównym posiłkiem. Przepis na surówkę z kapusty znajduję się w dziale "Przepisy-surówka z kiszonej kapusty".

Z własnego doświadczenia mogę polecić również w domowy sposób przygotowany kefir. Przepis znajduję się w dziale "Przepisy- domowy kefir". Kefir znakomicie oczyszcza organizm przez wypieranie niekorzystnych bakterii przez te, które są dla nas zdrowe, a które w nim występują w dużych ilościach. Źródła podają, że obniża cholesterol. Jest korzystny wszędzie tam gdzie występuje nietolerancja na słodkie mleko, dlatego znakomicie sprawdza się nawet przy złym funkcjonowaniu trzustki. Grzybki kefirowe zakwaszające mleko unieszkodliwiają bakterie gnilne występujące w organizmie człowieka, a tym samym oczyszczają przewód pokarmowy. Dlatego kefir zalecany jest przy chorobach nowotworowych i podwyższonym cholesterolu. Warto przeprowadzić domowym kefirem kurację przeciwnowotworową. Wtedy wypijamy 3 razy dziennie po pełnej szklance kefiru. Kefir jest szczególnie korzystny przy posiłkach z kaszą gryczaną, która ma naturę rozgrzewająca.

By wykorzystać korzystne właściwości produktów kiszonych proponuję zakisić warzywa, które można używać w diecie do dań głównych. Przepis na kiszone warzywa znajduję się w dziale "Przepisy- warzywa kiszone"

Aby skutecznie stosować dietę dr Budwig, kiszonki powinny zostać wykonane przynajmniej 7-14 dni przed rozpoczęciem diety. Następnym krokiem jest poszukanie odpowiednich jakościowo innych produktów potrzebnych do tej diety. Głównymi produktami są olej lniany oraz biały odtłuszczony ser. Ten pierwszy opisany jest na naszej stronie w zakłądce "Olej lniany" a drugi musi być odtłuszczonym produktem o najwyższej jakości. Odtłuszczonym, ponieważ łączymy go z dużą ilością tłuszczu w postaci oleju lnianego. Gdy twaróg będzie zawierał tłuszcz własny wtedy po połączeniu z olejem lnianym może po prostu się zważyć. Poza tym dr Budwig nie zaleca łączenie oleju lnianego z innymi tłuszczami, za wyjątkiem oleju kokosowego. Wybór oleju lnianego pod kątem jakościowym ma najważniejsze znaczenie dla diety. Tutaj trzeba przypomnieć, że dr Budwig w swojej diecie zaleca wyłącznie produkty ekologiczne. Takie też powinny być inne produkty w diecie: warzywa i owoce oraz kasze. Produkty te należy pozyskać z upraw ekologicznych, najlepiej wśród znajomych, którzy mają ogrody działkowe, od znajomych rolników oraz sklepach ekologicznych.

Po przygotowaniu produktów należy zapoznać się z działem "Przepisy" oraz "Dzień z diety" i możemy rozpocząc stosowanie diety dr Budwig.