Jak kupować

 

 

Niestety większość ludzi nie zagłębia się w szczegółowe informacje na temat jakości spożywanego pożywienia i ulega ogólnej atmosferze reklam. Największą wiedze na temat jakości produktu ma personel sklepu, w którym kupowany jest produkt. To pracownicy sklepu odbierają od producenta przesyłki z produktami. Pracownik po staranności opakowania może rozpoznać dostawcę i stwierdzić – czy dba o produkt, po tym jak zapakowana jest przesyłka. Tutaj ważne jest czy do schłodzonych produktów używa opakowań termicznych, czy produkt wewnątrz ma obniżoną temperaturę, a więc czy użyty był w transporcie do schłodzenia suchy lód, czy przesyłka jest starannie zapakowana i gwarantuje właściwą dystrybucję od producenta do sklepu.

 

Jeżeli mogę radzić klientom niezorientowanym w ankanach wiedzy biochemicznej to powiem, że olej lniany powinien być wysokolinolenowy, tzn. zawierać przynajmniej blisko 60 %  omega 3, powinien być tłoczony na zimno oraz być nieczyszczony, nierafinowany, bezwzględnie świeży, bez dodatków ( w tym syntetycznych a nawet naturalnych dodatków witaminy E, często stosowanych jako konserwant przedłużający trwałość oleju). Czasem producenci dodają do oleju witaminę E, aby przeciwdziałać zbyt szybkiemu utlenieniu kwasów nienasyconych. Taki olej ma dłuższą trwałość, a zatem dla producenta większą wartość handlową jednak jego wartość biologiczna, aktywność chemiczna a zatem zdrowotna jest mniejsza.

 

Sprawdzajmy więc, czy olej zawiera związki dodatkowe - konserwujące i przedłużające jego trwałość i go nie kupujmy. Najlepsze oleje to takie z 2 miesięcznym okresem przydatności do spożycia, niektóre firmy przedłużają ten termin do 3 miesięcy stosując argumentacje, która nie znajduje uzasadnienia w wiedzy.  Olej nieczyszczony nie poddany filtracji ma więcej cząstek roślinnych i krótszą  trwałość ale jest bardziej aktywny biologicznie, jest więc lepszy. Oczyszczenie jednak z tych cząstek roślinnych przedłuża trwałość oleju lnianego . Trzymiesięczny termin przydatności do spożycia może więc być wskazówką, że olej jest filtrowany. Radzę nie kupować oleju lnianego stojącego na pólkach w sklepach a nawet aptekach. Olej lniany musi być przechowywany w postaci schłodzonej przez cały czas od daty wytworzenia.

 

 

Za świeżość olejów odpowiedzialna jest witamina E występująca w olejach w naturalnej postaci. Czynnikiem niszczącym tę witaminę jest przede wszystkim temperatura i dlatego obniżenie temperatury poniżej 10 stopni zapewnia warunki do jak najdłuższego zachowania witaminy E w formie niezmiennej. Dodatkowo niekorzystnie działa światło i powietrze. Olej powinien być sprzedawany w ciemniej szklanej butelce. 

 

 

Dobrze by firma, od której kupujemy olej okazała się certyfikatem HACCP, który powstaje na bazie zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej oraz Dobrej Praktyki Higienicznej (GMP/GHP). Oraz by do każdej butelki był dołączony indywidualny certyfikat zawierający normy zakładowe.

 

Oleje wysyłane do klienta w formie przesyłki kurierskiej powinny znajdować się w pojemnikach izotermicznych. W upalne dni do opakowań powinien być dodany suchy lód w celu schłodzenia przesyłki w czasie transportu.

 

Powinniśmy znać odmianę lnu, którą używa w produkcji oleju wybrany przez nas producent. Najstarszą polską odmiana lnu oleistego jest odmiana Szafir. Jest to sprawdzona marka w długoletnim doświadczeniu. Obecnie na rynek wchodzą nowe odmiany, które różnią się nie tylko zawartością procentową oleju w nasionach ale i smakiem. Nowe odmiany wchodzące na rynek muszą być promowane, ponieważ nikt by z nich nie korzystał. Niestety nieraz są promowane za bardzo. Wielu odbiorców uznało len złocisty- jasny za lepszy, ponieważ kampanie reklamowe przekonały odbiorców, że złote odmiany są bardziej oleiste mają więcej lignanów itp.

 

Osobiście nie potwierdzam takich opinii. Znam badania poszczególnych partii produkowanego oleju z odmiany Szafir wykazujące się ponad 60-cio % zawartością kwasu alfa linolenowego- omega 3 .

 

Odmiany lnu złocistego są zazwyczaj używane do produkcji oleju lnianego, który charakteryzuje się bardziej łagodnym smakiem, niż olej z lnu tradycyjnego. W oleju tradycyjnym przeważa posmak rybi, natomiast niektóre odmiany lnu złocistego mają posmak orzechowo- sezamowy. Ten łagodniejszy smak jest zazwyczaj wynikiem obniżenia zawartości kwasu alfalinolowego o jakieś 5-7% w stosunku do odmian tradycyjnych.

 

 

Na szczególną uwagę zasługuje informacja dotycząca produktów ekologicznych stosowanych w diecie dr Budwig.

 


 Bezwzględnie olej lniany i siemię lniane stosowane w diecie dr Budwig muszą być produktem ekologicznym


 

 

Produkty ekologiczne są produkowane  z zachowaniem wszystkich zasad uprawy i produkcji ekologicznej. Nasiona pochodzą z gospodarstw ekologicznych, w których do upraw nie stosuje się produktów chemicznych. W rolnictwie ekologicznym używanie nawozów chemicznych i pestycydów syntetycznych jest całkowicie zabronione. Nad przestrzeganiem tych przepisów czuwa jednostka certyfikująca przeprowadzająca drobiazgowe kontrole i rozliczenia produkcji.

 

Dieta dr Budwig jest dietą przeciwnowotworową. Dr Budwig dążyła do powstrzymania spożycia produktów przetworzonych a w ich miejsce wprowadzała wolne od nawozów chemicznych i pestycydów  syntetycznych produkty,  redukując kontakt osób chorych z tymi związkami.

 

Osobiście polecam według mnie najlepszeje oleje na polskim rynku z firmy:

1. Złoto Polskie sprzedawane wyłącznie z lodówek pod marką 10 stopniowe

www.sklep.zlotopolskie.pl

2. Revitalen (posiada wszystkie produkty niezbędne do diety dr Budwig)

www.sklep.revitalen.pl

3. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich